"Gdyby ludzie zamieszkujący planetę, na której nie kwitną kwiaty, mogli je poznać, stwierdziliby, że my, ziemianie, musimy chyba szaleć z radości, mając je wciąż wokół siebie".
Iris Murdoch

wtorek, 7 września 2010

Pierwsza praca domowa na WOK

Wyjaśnij, jak rozumiesz zdanie Platona: „Ciało jest więzieniem dla duszy”.

     Najprościej mówiąc, Platon zapewne chciał podkreślić tym pewnego rodzaju hierarchię bytów. Skoro to dusza ma męczyć się w ciele, widocznie według niego, dusza jest tym doskonalszym, ciekawszym bytem. Uogólniając, należało by w przód powiedzieć, iż Platon widział w człowieku dwa rodzaje bytu – materialną i duchową. Idąc za jego tropem, myślę iż wszystko co tworzy się z materii kiedyś przeminąć nie omieszka.
Skoro więc nasze ciała i tak przeminą, widocznie nie są aż tak istotne, jak by się niektórym wydawało. Myślę sobie osobiście, że Platon chciał pokazać, że nasz byt nie polega na tym, abyśmy zajmowali się nazbyt swoimi materialnymi odbiciami, a wolałby abyśmy rozwijali się w kwestiach naszego nienamacalnego bytu. Rozwijając tą myśl, sądzę że świat nienamacalny Platon nazwał światem idei z powodu krótkiej i praktycznej nazwy.  Uważam, iż ten świat idei jest to świat naszego wewnętrznego doskonalenia się.

     Jednak wgłębiając się w filozofię Platona, nie mogę zgodzić się z jego pomysłami względem naszego ciała. Uważał on, że ciało jest karą za zło, jakiego człowiek dopuścił się przed wcieleniem. Z perspektywy mojej wiary, ciało jest nagrodą, nagrodą, której zazdroszczą nam nawet aniołowie.

2 komentarze:

  1. Ja uważam, może nieco odbiegając od Platona.. że świat materialny, jest wszystkim tym czego może doświadczyć nasze ciało, a świat idei tym, czego doświadczyć chciałaby nasza dusza. Czasami granicę między chcieć, a móc można przekroczyć, a czasami...

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za komentarz, cenna uwaga, warta przemyśleń :)

    OdpowiedzUsuń